Úvod > Kalendář akcí > Prague Biennale Projekt 2021: Re-connect Art
Prague Biennale Projekt 2021: Re-connect Art
"> "> "> "> "> ">
3.9.
7.9.
+ Přidat foto
Festivaly

Prague Biennale Projekt 2021: Re-connect Art

Kdy 3. září 2021 – 7. září 2021
Pětidenní festival performance a videoartu Prague Biennale Projekt 2021 proběhne od 3. do 7. září 2021 na 30 lokacích v centru Prahy. Čtvrtý ročník s podtitulem Re-connect Art nabídne reflexi aktuálních témat jako jsou odosobněná komunikace, izolace, mediální ekologie či vztah člověka a techniky.
Více než 50 umělců z celého světa nabídne 10 živých performancí, 5 livestreamů a přes 30 videí. Na Mariánském náměstí bude umístěna brána umožňující oboustranný živý přenos, která napřímo propojí umělce a publikum sledující festivalové dění online.

Čtvrtý ročník s podtitulem Re-connect Art nabídne reflexi aktuálních témat jako jsou odosobněná komunikace, izolace, mediální ekologie či vztah člověka a techniky.
Myšlenka letošního ročníku festivalu Prague Biennale Projekt vzešla z potřeby poukázat na nový stav, který s sebou přinesla pandemie COVID-19: role online komunikačních kanálů a elektronických médií v běžném životě byla během tohoto období dramaticky posílena. Ačkoli není jasné, zda se jedná o stav dočasný́, nebo jsme právě svědky trvalé proměny reality, festival si dává za cíl hlouběji nahlédnout do podstaty online komunikace, a také prozkoumat a otestovat možnosti a specifika takovéto komunikace prostřednictvím propojení umělce a jeho publika na dálku.
 
Organizátoři se rozhodli otestovat každodenně používanou technologii obousměrného živého přenosu na uměleckém mediu performance a videoartu. Středobodem festivalu bude interaktivní GATE na Mariánském náměstí, což je speciálně navržená obrazovka v lidském měřítku s implantovanou sadou nástrojů, jež umožní dialog mezi mezinárodními umělci a místním publikem.

V pátek 3. září v 18:00 na Mariánském náměstí zahájí festival performance skupiny Die Früchte. Jejich projekt Pizzly Puzzle reflektuje zásadní otázky dneška jako jsou environmentální krize, migrace, pandemie, vymírání a křížení živočišných druhů. Hravou formou a s nadsázkou se vyjadřuje k nesvobodě jedince v soukolí (ne)viditelných sítí, k prolínání virtuálního světa s fyzickým.
 
Slovenský umělec Denis Baštuga nastolí téma funkčnosti ekosystému ve svém projektu Bactihub+ v sobotu 4. září se v 18 hodin v Národní technické knihovně. Jeho hlavními tématy jsou sdílení a mezidruhová komunikace rostlin a vyšších živočichů. Znázorní vzájemně symbiotické vztahy uvnitř životního prostředí, které fungují jako internet.
 
Sobotní večer 4. září bude patřit pařížské multimediální skupině †een▲ge g☺d, která zkoumá společné znaky náboženství a popkultury a ruší hranice mezi nízkým a vysokým uměním. Jejich performance proběhne od 21:00 v klubu Kaštan.
 
Festival zakončí jihokorejská umělkyně Jena Jang v úterý 7. září ve 20:00 na Náměstí Václava Havla (piazzetta Národního divadla). Uvede performanci rorrimirror, v níž představí podoby moderního šamanství a způsoby, kterými lze skrze digitální tvorbu léčit tělo i duši.
 
Mezi další festivalové lokace patří například Řezáčovo náměstí, Kampus Hybernská, Centrum současného umění DOX či vybrané pobočky Městské knihovny.

Vstup je volný.
 
Organizátorem festivalu je Nadace Prague Biennale, jež spolupracuje se 14 významnými uměleckými institucemi sídlícími po celé Evropě v rámci kreativní platformy Magic Carpets.
 
Prague Biennale Projekt 2021: Re-connect Art
3. – 7. 9. 2021 | Praha

 
Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021