!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Židlochovice

Kde leží Židlochovice poznáte už zdálky: nad městečkem jižně od Brna při soutoku Litavy a Svratky se totiž vypíná kopec Výhon, nejvyšší bod Dyjsko-svrateckého úvalu. Rád sem jezdíval prezident TGM, ochutnat můžete místní víno, navštívit vinné sklepy a každoročně v prosinci si užít pochod čertů.

Židlochovice, sklepy a cukrovar

Město se rozkládá na úpatí Výhonu na obou březích řeky Svratky. Na náměstí stojí renesanční radnice, pod ní a většinou měšťanských domů se táhnou klenuté renesanční sklepy. Jejich budování souviselo s místním tradičním vinařstvím, prohlídkové trasy se postupně rozšiřují až k hrobce židlochovické větve rodu Žerotínů pod dlažbou kostelíka v ulici Strejcův sbor. Za vidění stojí i Robertova vila, kdysi sídlo majitele jednoho z nejstarších cukrovarů ve střední Evropě, založeného roku 1836. Mezi památky se řadí gotická zvonice, poslední zachovalá část starého kostela sv. Barbory, a barokní kostel Povýšení svatého Kříže. Schodiště před ním lemují sochy z bývalého barokního mostu.
 

TGM a španělská královna

Na jednom břehu leží centrum města, na druhém lovecký zámek s anglickým parkem, kam ve 20. a 30. letech 20. století rád jezdíval prezident T. G. Masaryk. Roku 1858 se tu manželům Karlu Ferdinandovi a arcivévodkyni Alžbětě narodila dcera Marie Kristina. Neteř rakouského císaře Františka Josefa I. se provdala za španělského krále Alfonse XII. a po jeho smrti nastoupila na trůn. Bývalý španělský král Juan Carlos, který usedl na trůn v roce 1975, je vnukem Alfonse XIII., prvního syna Marie Kristiny.
 

Když městem pochodují čerti

Z města vede několik tras včetně naučné stezky mezi sady vzhůru na Výhon k Akátové rozhledně, z níž se otvírá pohled do okolních rovin, k Brnu a na vinice Velkopavlovické vinařské podoblasti. Na úbočí kopce objevíte několik upravených studánek a vyhlídkových míst. Tradicí se staly místní výstavy vín i Pochod pravých čertů, který se koná pravidelně koncem listopadu. Přehlídku krampusů, démonických rohatých oblud, provází jarmark, hudba a divadelní představení.

Aktuality z města

22. listopad 2019 12:15

V Židlochovicích se setkáte s děsivými čerty Krampusáky z Rakouska

Židlochovice
Do Židlochovic přijíždí desítky čertů – Krampusáků každý rok. Letos se bude průvod čertů konat už 23. listopadu od 17:30 do 18:30, jako obyčejně na náměstí Míru a v přilehlých ulicích Komenského a Masarykova. Uvidíte rakouské čerty Linzer Schloss¬teufel, Zarathos Teufel, Waldzeller Woidteufin, Seitenstettner Ursprungsteufel, Ybbstaler Schluchtenteufel, Reichraminger Hintergebirgsteufel v minimálním počtu 120 masek!

Turistická informační centra


Akce