!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Šatov

Stará vinařská obec leží jižně od Znojma na okraji národního parku Podyjí a jen pár kilometrů od rakouských hranic. Kromě sklepních uliček tu najdete řadu vinných sklepů včetně pitoreskního Malovaného sklepa a také pěchotní srub, který byl součástí předválečného opevnění.

Šatov, vinné sklepy a sklepní uličky

Nejstarší dochovanou stavbou v Šatově je původně gotický kostel sv. Martinakaplí Božího hrobu. Obec je známým vinařským centrem znojemské vinařské podoblasti a sídlí tu společnost Znovín Znojmo, jeden z nejznámějších producentů vín na Znojemsku. Zvláštní ráz Šatovu propůjčují sklepní uličky Sklepní a Zimní, stovky starobylých vinných sklepů a lisoven i několik desítek domů v klasicistním a historizujícím stylu, chráněných jako vesnická památková zóna.
 

Malovaný sklep a další vinařské zajímavosti

Mezi nejznámější vinařské stavby v Šatově patří Malovaný sklep, vyzdobený plasticky modelovanými a fantasticky barevnými malbami lidového umělce. Víno i krajové gastronomické speciality můžete ochutnat v Moravském sklípkuvinicí a naučnou stezkou starých odrůd, k výletu láká viniční trať Peklo, vinice připomínající svým tvarem amfiteátr, který se svažuje ke státní hranici. Je odtud hezký výhled na Šatov a také na rakouské městečko Unterretzbach.
 

Československé opevnění a ochutnávky vín

Společnost Znovín připravila kolem Šatova několik tras pro Nordic Walking; můžete se vypravit například do národního parku Podyjí k proslulé vinici Šobes anebo na Havranické vřesoviště; na obou místech v hlavní sezoně objevíte vinařské ochutnávkové stánky. Na jihovýchodním okraji obce leží přístupný pěchotní srub Zahrada, o který pečuje Technické muzeum v Brně. Další pěchotní srub Zatáčka najdete u značené turistické trasy směrem na Chvalovice.

Aktuality z města

18. listopad 2020 13:00

V Šatově vyrostla Alej svobody ze sta lip a javorů

Šatov
Kdysi tudy vedla železná opona. Teď česko-rakouské příhraničí v Šatově na Znojemsku nově zdobí 700 metrů dlouhá Alej svobody ze sta lip a javorů. V pořadí již třetí památeční výsadbu na oslavu výročí sametové revoluce uspořádala Nadace Partnerství spolu s odborníky z Mendelovy univerzity, Šatova a dalšími partnery. První Alej svobody na Moravě nakonec pokřtil místní farář i spolu s kolekcí mladých šatovských vín.

Ubytování a restaurace

Malovaný sklep v Šatově

Malovaný sklep v Šatově

Šatov, Jižní Morava
Moravský sklípek v Šatově

Moravský sklípek v Šatově

Šatov, Jižní Morava
Viniční trať Peklo v Šatově

Viniční trať Peklo v Šatově

Šatov, Jižní Morava