!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Opava
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto

Opava

Historické centrum Slezska na soutoku dvou zlatonosných řek bylo odedávna centrem vzdělanosti a místem, kde se psaly dějiny. Navzdory těžkým bojům na sklonku 2. světové války se tu zachovala řada cenných památek počínaje gotikou a konče architektonickými skvosty první poloviny 20. století.

Co musíte vidět ve Slezsku

Proč se Opavě přezdívá „bílá perla Slezska“? Odpověď vám dají dvě věže, 60 m vysoká bílá věž Hláska u novorenesanční budovy opavské radnice a jedna z věží kostela Nanebevzetí Panny Marie. Gotický chrám v centru historického jádra města na náměstí, dodnes postaru zvaném Rybí trh, vybudoval na konci 14. století řád německých rytířů a je považován za největší stavbu slezské cihlové gotiky v České republice. Ostatně 102 m vysoká jižní věž s bílou barokní lucernou je nejvyšší věží ve Slezsku.
 

Koho byste měli znát z architektů Opavy

Se jménem vídeňského architekta Rudolfa Eislera se v Česku nepotkáte příliš často, ale právě on byl autorem projektu Obecního domu, novobarokní budovy z roku 1915 v Ostrožné ulici. Někdejší banka se po rekonstrukci proměnila v kulturní a společenské centrum s velkým sálem, galerií, kavárnou a klubovou scénou. Prohlédnout si můžete i stálou expozici dějin Opavy, nazvanou Cesta města; uvidíte například středověký opavský popravčí meč nebo model, který vám představí město v podobě z let 1750–1800. Současné výtvarné umění představuje Dům umění Opava.
 

Cestovatelská potěšení Opavy a okolí

Možná víte, možná ne, že Slezské zemské muzeum v Opavě je nejstarší muzeum v Česku; jeho počátky sahají až do roku 1814. Kdo má rád vojenské památky a dramatické okamžiky historie, ten by si neměl nechat ujít prohlídku pěchotního srubu v Milostovicích nebo Památníku II. světové války v Hrabyni.

Naopak do Arboreta v Novém Dvoře, které počátkem 20. století založil botanik a zahradní architekt Quido Riedel, se můžete vypravit za uklidňující krásou domácích i cizokrajných dřevin.

Aktuality z města

16. leden 2022 8:40

České značky: Brano, které zavírá samo

Opava
Firma Brano je už řadu let zastoupená v žebříčku nejúspěšnějších českých rodinných firem. Její příběh se začal odvíjet v roce 1862 založením továrny na drobné železářské zboží. Za první republiky se v Brance u Opavy začaly vyrábět hydraulické zavírače dveří a zrodil se ikonický reklamní slogan Brano zavírá samo. Dnes společnost dodává komponenty řadě automobilek od Jaguaru po Bentley a hevery značky Brano jezdí v polovině evropských aut.

Turistická informační centra


20.1.
28.2.
Andělé města světla

Andělé města světla

Opava, Severní Morava a Slezsko
17.2.
Komentovaná prohlídka k výstavě Andělé města světla

Komentovaná prohlídka k výstavě Andělé města světla

Opava, Severní Morava a Slezsko
18.2.
Jánské Koupele – Zánik slávy věhlasných lázní

Jánské Koupele – Zánik slávy věhlasných lázní

Opava, Severní Morava a Slezsko
25.2.
Koncert Milana Vavrečky v kavárně

Koncert Milana Vavrečky v kavárně

Opava, Severní Morava a Slezsko

Ubytování a restaurace