Úvod > Výlety > Cesty krajinou > Procházka pod Větrušickými skalami
Procházka pod Větrušickými skalami
"> "> ">

Procházka pod Větrušickými skalami

Pojďte se projít do krajiny strmých skal, skalních hřbítků a roklí i zalesněných svahů, které hostí pestrá společenstva suchých trávníků a skalních stepí. Ačkoli se to může zdát nepravděpodobné, není tato přírodní lokalita ukryta hluboko v panenských lesích daleko od civilizace, ale nachází se na okraji hlavního města, v katastru Praha – východ a těsně navazuje na obec Větrušice. Trasa měří pouze 4,5 km, a vede nenáročným terénem.
Národní přírodní rezervace Větrušické rokleKrátký a nenáročný pěší výlet, který nezabere víc než dvě hodiny, vás zavede k vltavskému kaňonu do národní přírodní rezervace Větrušické rokle. Trasa je dlouhá asi 4,5 km a vede po nezpevněných cestách a pěšinách místy s nerovným povrchem. I když není primárně určena pro cyklisty, hojně ji využívají. Pro kočárky trasa vhodná není. Prosíme, abyste se pohybovali jen po vyznačených cestách. V národních přírodních rezervacích se totiž mimo ně vstupovat nesmí.

Z Libčic na Vltavou, kam se z Prahy pohodlně dostanete běžným vlakovým spojením (S4) se vydejte k přívozu, který vás přeplaví na protější břeh u obce Máslovice. V Máslovicích se můžete podívat do malého muzea, jak jinak než zaměřeného na výrobu másla. Od přívozu pokračujte pěšinou podél vody směrem proti proudu. Cesta pozvolna vystoupá, aby se zase vrátila zpět k toku Vltavy. Zpět na druhý břeh řeky k železniční zastávce Řež se na konci výletu dostanete po lávce u Ústavu jaderného výzkumu Řež.
 

Vřesy nad Vltavou

Větrušické roklePrudký skalnatý svah Větrušických roklí se místy zařezává až 100 m pod úroveň okolního terénu. Řeka Vltava zde v průběhu čtvrtohor vymodelovala skalní útvary i drobné boční rokle. Pro svou jedinečnost je toto území chráněné jako národní přírodní rezervace i jako evropsky významná lokalita evropské soustavy chráněných území Natura 2000.

Větrušické rokle se pyšní velkou rozmanitostí rostlin. Jiné druhy rostou na severu než na jihu rezervace. Může za to nejen členitost území, ale také jiný typ hornin. V jižní části chráněného území tak třeba rostou vřesy. Stěny zdejších skalních výchozů jsou tvořeny několika druhy hornin. Dominantním je tmavý spilit. Na některých místech jsou skalní pukliny vyplněny vápencem. Jiné, zejména jižní části rezervace, jsou tvořeny rovněž břidlicemi a silicity. V minulosti se Větrušické rokle využívaly zejména k pastvě a v horních částech rezervace byly višňové sady, které jsou zde patrné doposud.